امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کارشناسی ارشد ارگونومی
#1
وضعیت رشته در ایران:
 کارشناسی ارشد در ایران دایرمی باشد .       دکتری در ایران دایرنمی باشد.وضعیت رشته در گروه آموزشی دکتر خلیلی:
برای دوره کارشناسی ارشد خدمات ارائه می شود.          برای دوره دکتری خدمات ارائه نمی شود.وضعیت این رشته در کنکورهای ایران:
کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت : این رشته در این کنکور ارائه می شود .
کنکور کارشناسی ارشد وزارت علوم : این رشته در این کنکور ارائه نمی شود.
کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد : این رشته در این کنکور ارائه نمی شود .
کنکور کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور : این رشته در این کنکور ارائه نمی شود .
کنکور دکتری وزارت بهداشت : این رشته در این کنکور ارائه نمی شود .
کنکور دکتری وزارت علوم : این رشته در این کنکور ارائه نمی شود .
کنکور دکتری دانشگاه آزاد : این رشته در این کنکور ارائه نمی شود.معرفی رشته  
مقدمه:
واژه ارگونومی از نظر لغوی به معنی مطالعه و سنجش کار است و از دو کلمه لاتینERGO " " به معنی کار و" NOMOS " به معنی قانون تشکیل شده است.
ارگونومی به بیان ساده، روشی است که کار را در ارتباط با محیطی که کار در آن انجام می شود و فردی که کار می کند مورد بررسی و مطالعه قرار می دهد، تا ضمن تأمین آسایش، سلامت و ایمنی، موجب افزایش کارائی او  گردد.
به بیان کلی، ارگونومی یعنی تناسب. تناسب بین انسانها و کارهائی که انجام می دهند، لوازمی که استفاده می کنند، و محیطی که در آن کار، زندگی و مسافرت می کنند. اگر چنین تناسبی حاصل گردد، استرس وارد بر افراد کاهش یافته، در نتیجه آنها کار خود را سریعتر، آسانتر و با اشتباه کمتر انجام خواهند داد.تاریخچه:
 تاريخچه مختصر رشته در دنيا

حدود يك قرن پيش مشخص شد كه شرايط و ساعات كار در برخي معادن و كارخانجات از نقطه نظر ايمني و بهداشت قابل تحمل نيست. لذا براي برقراري حدود مجاز، نياز به قانون احساس شد و تعيين و بيان اين محدوديت ها را مي توان آغاز ارگونومي در نظر گرفت و بر حسب اتفاق اين امر خود آغاز كار سازمان جهاني بهداشت و سازمان بين المللي كار در اين مقوله شد.
توسعه و بكارگيري دانش ارگونومي تا جنگ دوم جهاني به كندي پيش مي رفت. جنگ دوم موجب به ميدان آمدن و توسعه ماشين آلات، وسايل مختلف از قبيل هواپيما، تانك ها، ديگر سلاح ها، وسايل مخابراتي و ناوبري شد.
به ترتيبي كه فن آوري پيش مي رفت، انعطاف پذيري بيشتري براي تطبيق اپراتور با اين وسايل لازم مي شد زيرا انجام كار انسان، انجام كار سيستم را محدود مي كرد.
با پيشرفت فن آوري، از نقطه نظر نارسائي و مشكلات مكانيكي و الكتريكي نگراني ها كمتر و توجه معطوف به انسان ( راننده – اپراتور) شد. لذا ارگونومي از نظر تطبيق فن آوري با نيازهاي اپراتور، همزمان با پيشرفت مهندسي ضروري تر و عملي تر گرديد. در اين رابطه دانش ارگونومي حدود 1950 رسمأ بكار گرفته شد. درست آن هنگام كه اولويت هاي توسعه صنعتي از اولويت هاي نظامي پيشي گرفت و آژانس هاي ملل متحد(ILO , WHO)نيز در 1960 در اين زمينه فعال شدند.

 تاريخچه مختصر رشته در ايران:
با وجود آنكه بيش از 50 سال است كه از حضور رسمي ارگونومي به عنوان يك رشته ي علمي و تخصصي در دنيا مي گذرد و در اغلب كشورهاي دنيا به عنوان يك رشته ي آكادميك، در دانشگاه ها تدريس مي شود؛ در ايران اين رشته بصورت يك رشته ي دانشگاهي در هيچ مقطعي وجود ندارد. و اين در حالي است كه بسياري از رشته ها ناچار به گذراندن واحد ارگونومي به عنوان درس تخصصي، در مقاطع مختلف ( كارشناسي، كارشناسي ارشد و دكتري) هستند و به ناچار اين واحد درسي توسط دانش آموختگان رشته هاي ديگر تدريس مي شود. از جمله ي اين رشته ها، بهداشت حرفه اي، طب كار، كاردرماني، روانشناسي صنعتي، مهندسي صنايع، طراحي صنعتي و مديريت صنعتي مي باشد.نگاه اساتید:
ارگونومي دانشي است كه كار را در ارتباط با محيطي كه كار در آن انجام مي شود(Work Place)و افرادي كه كار مي كنند(Worker)مورد بررسي و مطالعه قرار مي دهد تا بتوان كار و محل كار، ابزار، وسايل و شيوه ي انجام كار را به كونه اي طراحي كرد كه از بروز مسائل و مشكلات و آسيب هاي مربط به سلامتي پيش گيري شود و كارآيي و بهره وري و كيفيت افزايش يابد. به عبارت ديگر متناسب ساختن شغل(Job)براي انجام دهنده ي كار، به جاي مجبور كردن او به تطبيق دادن خود با شغل مورد تصدي.
مفهوم كار در اين برنامه آموزشي عبارتست از فعل(Function)انسان، به عبارت ديگر وراي مفهوم محدودتر تلاش و زحمت(Labour)كه براي كسب درآمد انجام مي شود، به مفهوم همه فعاليت هاي منطقي و عقلاني نظام مند انسان (اپراتور) است كه هدف مشخصي را دنبال مي كند.
بنابراين خانه داري، بچه داري، آموزش، تحصيل كردن، خدمات بهداشتي و اجتماعي، ورزش و ديگر فعاليت هاي ايام فراغت و همچنين كنترل سيستم هاي مهندسي يا تطبيق مهندسي با آن سيستم هاي همه و همه كار محسوب مي شود.
انسان (اپراتور) مي تواند يك حرفه اي ماهر باشد كه با ماشين پيچيده در يك محيط مصنوعي كار مي كند. يا يك مشتري كه وسيله جديدي را براي بكار گرفتن خريده است، يا كودكي كه در كلاس مدرسه نشسته و بالاخره يك معلول روي صندلي چرخدار. هرچند انسان داراي دامنه ي تطبيق پذيري بالائي است ولي اين تطبيق پذيري بدون حدود و مرز معين نيست. و براي انجام هر فعاليتي يك گستره(Range)بهينه وجود دارد.
لذا يكي از وظايف دانش ارگونومي تعريف حدود اين گستره، مشخص كردن اثرات نامطلوب و ناخواسته كه در اثر تجاوز از محدوديت ها بوجود مي آيد، ارگونومي نه تنها شرايط نامطلوب (انجام كار) را مورد بررسي قرار مي دهد بلكه به قابليت هاي منحصربه فرد انسان و كمك هايي كه مي توان انجام داد تا كار بصورتي طراحي شود كه شخص تواناييهاي خود را به بهترين شكل بكارگيرد نيز مي پردازد.فرصتهای شغلی:
- آموزشي ( هيئت علمي)
- پژوهشي
- خدماتي( مراكز صنعتي ،‌ كارخانجات و...)معرفی دروس امتحانی:
تشریح و فیزیلوژی انسانی (2)
 فیزیک و مکانیک (2)
ریاضی (2)
روانشناسی عمومی(2)
 بهداشت (1)
مدیریت (1)
زبان عمومی (2)


عنوان رشته هایی که میتوانند در کنکور این رشته شرکت کنند:
كارشناسي بهداشت حرفه اي – كاردرماني- فيزيوتراپي -  مهندسي صنايع - مهندسي فناوري اطلاعات-طراحي صنعتي- مديريت صنعتي–مهندسي مكانيك- مهندسي مكانيك  ماشين آلات كشاورزي -مهندسی تکنولوژی طراحی و نقشه کشی صنعتی - روانشناسي –ايمني صنعتي - فيزيك- مهندسي پزشكي- پرستاري- ارتوپدي فني- هوشبري- اتاق عمل - دانش آموختگان دكتري عمومی پزشكي
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان