امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
معرفی رشته کارشناس ارشد انگل شناسی پزشکی
#1
باتوجه به جايگاه و اهميت بيماريهاي انگلي در ايران و لزوم فعاليتهاي آموزشي در رشته انگل شناسي پزشك و نياز به نيروي انساني كه عالم بر وضع موجود بوده و بتواند ضمن كمك در اجراي اين فعاليتها نياز جامعه را در زمينه بررسي و تشخيص آزمايشگاهي بيماريهاي انگلي در حد اطلاعات و توانايي خود مرتفع نمايند، تربيت افرادي در مقطع كارشناسي ارشد براي رشته انگل شناسي در دانشگاهها و مؤسسات آموزشي عالي واحد شرايط از نظر اساتيد متخصص، فضاي آموزشي و وسايل، امكانات و تجهيزات لازم ضروري است.


تعريف و هدف:

كارشناسي ارشد انگل شناسي پزشكي به دوره اي اطلاق مي شود كه تحصيلات بالاتر از كارشناسي را در بر مي گيرد اولين مقطع تحصيلي پس از كارشناسي مي باشد. هدف از ايجاد اين دوره تربيت افرادي لايق، متعهد و كاردان مي باشد كه بتوانند بر مباني علم انگل شناسي و متون علمي موجود احاطه يافته و با آشنايي با روش هاي پيشرفته تحقيق در علوم و بدست آوردن كارآيي و لياقت و مهارت علمي و عملي لازم به تعليم در اين رشته پرداخته و از مقالات علمي و تحقيقاتي علوم انگل شناسي پزشكي و علوم وابسته در جهت پيشبردهاي مرزهاي دانش و كمك به ايجاد روح علمي در جامعه استفاده نمايند.


واحدهاي درسي:

تعداد كل واحدهاي اين دوره 32 واحد مي باشد و درصورت لزوم دانشجو علاوه بر اين واحدها بايد برحسب نياز با نظر اساتيد گروه و در چهارچوب مصوب شوراي عالي برنامه ريزي مقدمتاً برخي يا تمام 16 واحد كمبود يا جبراني مندرج در اين برنامه را بگذراند.

الف – دروس اختصاصي 26 واحد شامل:
دروس الزامي 20 واحد
دروس اختياري 6 واحد
ب – پايان نامه 6 واحد

نقش و توانايي:

دانشجوياني كه اين دوره آموزشي را طي مي كنند مي توانند درصورت داشتن شرايط لازم در مؤسسات آموزش عالي در امر تدريس و تحقيق همكاري كرده و همچنين ضمن كمك به امر برنامه ريزي در مؤسسات و مراكز درماني و بهداشتي يا مراكز تحقيقاتي و آزمايشگاههاي تشخيص طبي در زمينه انگل شناسي پزشكي انجام وظيفه نمايند.


ضرورت و اهميت:

1- نياز دانشگاهها و مؤسسات آموزشي و تحقيقاتي به نيروي انساني لازم براي فعاليت هاي آموزشي و پژوهشي در رشته انگل شناسي پزشكي.

2- نياز جامعه در پزشكي جامعه نگر به افراد علاقمند و محقق در رشته انگل شناسي پزشكي براي بررسي مسايل و مشكلات بيماريهاي انگلي و اقدام براي پيشگيري و كنترل آنها در مؤسسات بهداشتي و درماني كشور.

3- نياز به كادر آموزش ديده و ورزيده براي خدمات آزمايشگاهي در رشته انگل شناسي پزشكي در سراسر كشور.
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان