امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کارشناسی ارشد ویروس شناسی
#1
1- نام و تعريف رشته:
ويروس شناسي پزشكي در مقطع كارشناسي ارشد ناپيوسته Medical Virology (M.S)
رشته ويروس شناسي پزشكي شاخه اي از علوم پايه پزشكي است كه در آن دانشجويان طي دوره آموزش، ويژگي ويروس‌ها – تشخيص آزمايشگاهي بيماريهاي ويروسي – روش كنترل و پيشگيري از آنها را كسب مي‌نمايند تا توانايي انجام فعاليتهاي پژوهشي و تشخيصي و خدمات مربوطه را فرا گيرند.
2- تاريخچه:
گرچه شناسايي بيماريهاي مولده بوسيله ويروسها از چندين قرن پيش گزارش گرديده ولي علم ويروس شناسي و روشهاي كاربردي براي مطالعه ويروسها از اواخر قرن نوزدهم شروع گرديد با پيشرفتهاي زيادي كه در زمينه شناسايي بيشتر ويروسها به عنوان عوامل مولد بيماري‌هاي مختلف و همچنين كاربرد آنها در مطالعات ژنتيكي و بيولوژي مولكولي بعمل آمده رشته‌اي بنام ويروس شناسي معرفي گرديد بطوريكه اكنون در كشورهاي مختلف جهان مراكز علمي متعددي تأسيس گرديده كه بطور مداوم در اين زمينه فعاليت مي‌كنند، لذا با پيشرفت سريع اين علم و پيدايش ويروسهاي جديد ناشناخته بيماري‌زا هر روز اطلاعات بيشتري در اين زمينه گزارش مي‌گردد كه بازنگري آموزشي در اين رشته را پس از هر چند سال ايجاب مي‌نمايد.
دوره كارشناسي ارشد ويروس شناسي در سال 1369 در دانشگاه تهران شروع گرديد و يكسال بعد از آن دانشگاه تربيت مدرس نيز به پذيرش دانشجوي كارشناسي ارشد ويروس‌شناسي اقدام نمود در سال 1373 رشته مذكور در دانشگاه علوم پزشكي ايران دائر گرديد و اكنون چند مركز ديگر مانند دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز و انستيتو رازي نيز داراي كارشناسي ارشد ويروس‌شناسي مي‌باشند. برنامه اين دوره آخرين بار در سال 1374 بازنگري گرديد.
3- ارزشها و باورها (فلسفه برنامه):
باتوجه به مباني الهي و ديني در جامعه ما، ارزشهاي اخلاقي و اعتقادي اجزاء لاينفك آموزش در رشته ويروس‌شناسي پزشكي مي‌باشند. فلسفه رشته متكي بر آموزش و كسب مهارتهاي باليني بوده و در همين راستا براي حفظ حقوق بيماران صرف نظر از سن، جنس، رنگ، نژاد، فرهنگ و مذهب آنها ارزش قائل است و با عنايت به كرامت انسانها به سلامتي جسمي، روحي و اجتماعي بيمار اهميت مي‌دهد.
دانشجويان و دانش آموختگان اين رشته با تأكيد به عدالت اجتماعي و برابري انسانها، در جهت شناخت و غلبه بر دشواريهاي مبتلا به انسانها از حيث مقابله با ويروسهاي ناشناخته براساس وظايف تعيين شده خدمات مطلوبي را ارائه مي‌كنند و در كنار اساتيد در آموزش دانشجويان ايفاء نقش مي‌نمايند.
4- رسالت برنامه آموزشي در تربيت نيروي انساني:
رسالت رشته كارشناسي ارشد ويروس شناسي پزشكي عبارت است از تربيت دانش آموختگاني كه بتوانند در ابعاد آموزشي، پژوهشي و خدمات تشخيصي در جهت كنترل و پيشگيري بيماريهاي ويروسي به متخصصين مربوطه و تحت نظارت و مسئوليت آنان براي دانشجويان و بيماران انجام وظيفه نمايند با تربيت اين نيروها فرآيند تشخيص بيماريها و همچنين پيشگيري از اشاعه عفونتهاي ويروسي در جامعه امكان پذير خواهد بود و آنان در جهت سلامت جامعه نقش مؤثري ايفا خواهند نمود.
5- چشم انداز برنامه آموزشي در تربيت نيروي انساني:
اين برنامه در صدد است همگام با پيشرفتهاي جهاني در ويروس شناسي بتواند نقش فعالانه‌اي در كشور ايفا نمايد به نحوي كه در ارتقاي كيفيت زندگي تأثير داشته باشد.
6- اهداف كلي رشته SadAims)
شامل تربيت فراگيراني است كه بتوانند:
الف – با استفاده از آموخته‌هايشان در امور آموزشي مربوط به دانشجويان همكاري نمايند.
ب – با مشاركت در انجام پروژه‌هاي تحقيقاتي در زمينه ويروس شناسي تحت نظر اساتيد انجام وظيفه نمايند.
ج – در انجام آزمايشات تشخيص بيماريهاي ويروسي در مراكز بهداشتي و درماني اقدام نمايند.
د – در امر هدايت و راهنمايي جامعه در جهت كاربرد اصول پيشگيري و كنترل بيماريهاي ويروسي ايفاي نقش نمايند.
7- نقش دانش آموختگان:
نقش دانش آموختگان اين رشته شامل نقشهاي آموزشي، پژوهشي مشاوره‌اي و تشخيصي مي‌باشد.
8- وظايف حرفه‌اي دانش آموختگان (Task Analysis)
در نقش آموزشي:
الف – آموزش به دانشجويان در قسمتهاي تكنيكي و واحدهاي عملي آزمايشگاهي به صورت تئوري و عملي.
ب – آموزش استفاده صحيح و نگهداري از دستگاهها، تجهيزات و وسايل مورد استفاده در بخش ويروس شناسي به دانشجويان.
ج – آموزش اصول و استانداردهاي ايمني حفاظت فردي و پيشگيرانه از ابتلاء به بيماريهاي ويروسي به دانشجويان و كاركنان حرفه پزشكي.
در نقش پژوهشي:
الف – كمك در انجام پروژه‌ها و طرحهاي پژوهشي تحت نظارت اساتيد مربوطه.
ب – همكاري در انجام پژوهش براي شناختن ويروسها به منظور ارتقاء سلامت جامعه.
ج – همكاري با اساتيد در انجام پژوهشها در زمينه كنترل و پيشگيري بيماريهاي ويروسي.
د – مطالعه روشهاي جديد به منظور آگاهي از روشهاي نوين پژوهشي در رشته ويروس‌شناسي پزشكي.
در نقش تشخيصي:
كمك در راه اندازي متدهاي تشخيصي جديد و نظارت بر كيفيت انجام آزمايشات، تشخيصي و تفسير نتايج حاصله.
در نقش مشاوره اي:
ارائه خدمات مشاوره به جامعه در زمينه تشخيص آزمايشگاهي و كنترل از ابتلاء به بيماريهاي ويروسي با همكاري وارتباط مراكز بهداشتي دخل و خارج از كشور.
9- استراتژي‌هاي كلي آموزشي:
ادغام (Integration) دروس تئوري و عملي و بهبود سطح مهارتي دانشجويان در جهت پيشگيري و ارتقاي سلامت براساس ارزشهاي مورد انتظار جامعه.
روزآمد نمودن محتواي رشته ويروس شناسي پزشكي متناسب با نياز جامعه.
تداوم فعاليت دانشجويان براي اجراي سمينار، پروژه و كنفرانس هاي مرتبط با رشته.
تقويت و توسعه سيستم اطلاع رساني و ارتباط با مراكز علمي در سطح دنيا.


10- شرايط و نحوه پذيرش دانشجو در مقطع كارشناسي ارشد:
داشتن حداقل دانشنامه كارشناسي در رشته هاي ميكروب شناسي، زيست شناسي (كليه گرايشها)، علوم آزمايشگاهي، بيوشيمي، ايمني شناسي، علوم آزمايشگاهي دامپزشكي و دكتراي حرفه‌اي در يكي از رشته هاي پزشكي، دندانپزشكي، داروسازي، دامپزشكي و علوم آزمايشگاهي.
11- رشته هاي مشابه داخل كشور: ندارد
12- رشته هاي مشابه در خارج كشور:
در بعضي از دانشگاههاي كشورهاي خارج كه رشته ويروس شناسي جزو ميكروبيولوژي است دوره كارشناسي ارشد ميكروبيولوژي با گرايش ويروس‌شناسي ارائه مي‌گردد.
13- شرايط موردنياز جهت راه اندازي رشته:
طبق ضوابط شوراي نظارت، ارزشيابي و گسترش دانشگاههاي علوم پزشكي كشور.
14- موارد ديگر مانند بورسيه: ندارد
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان