امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
معرفی رشته کارشناسی ارشد آمار زیستی
#1
آمار زيستي شاخه*اي از آمار (كاربردي) است كه تمركز و تأكيد آن بر توسعه و استفاده از روشهاي آماري است كه در راستاي حل مسائل و پاسخ به سئوالاتي كه در بهداشت، پزشكي و ژنتيك و بيولوژي انساني مطرح مي*شوند.

تاريخچه رشته و پيشرفتهاي جديد
از آغاز قرن هفدهم تا امروز، پديده هاي اساسي بيولوژيكي (مخصوصاً مرگ و مير و ابتلاء به بيماريها) و جمع*آوري داده*ها در اين زمينه ها بسيار مورد توجه بوده است.

تاريخچه آمار زيستي در مملكت ما به اواسط قرن بيستم بر مي*گردد درحاليكه اولين گروه آمار زيستي در ايران و در دانشكده بهداشت دانشگاه تهران در سال 1345 شمسي توسط دكتر نهاپتيان پي ريزي شد. در آن زمان گروه آمار زيستي فوق با ارائه دورة فوق ليسانس آمار زيستي شروع به آموزش و تحقيق در زمينة آمار زيستي نمود و همزمان به كل دانشگاه تهران خدمات آموزشي و مشاورة تحقيقاتي ارائه داد. گروه آمار زيستي فوق*الذكر در سال 1352 شمسي با گروه اپيدميولوژي دانشگاه ادغام و از آن زمان تاكنون به پذيرش و آموزش دانشجو در مقطع كارشناسي ارشد و در سالهاي اخير در مقطع دكتري تخصصي (Ph.D) ادامه مي*دهد.

به كارگيري كامپيوترها با سرعت بسيار بالا مخصوصاً در دهه*هاي اخير تأثيري شگرف بر تمامي عرصه*هاي حيات انسان از جمله علوم داشته است. از اين ميان علم آمار زيستي نيز همچون ساير علوم متأثر از پيشرفت*هاي محاسباتي دستخوش تحولات و پيشرفتهاي بسيار چشمگيري شده است. اجراي روش*هاي آماري كه حتي در بيست سال پيش غيرقابل تصور بودند امروز به صورت كار روزمره هر كاربر آمار زيستي درآمده است. در اين راستا:
1- پيشرفت هاي نظري: توسعه روشهاي تئوريك آمار زيستي با اهداف كاربردي آنها در علوم پزشكي و بهداشتي.
2- پيشرفتهاي فن آوري: با اهداف روشهاي بهينه انتقال علم آمار زيستي به ساير كاربران بهداشتي و علوم زيستي.
3- پيشرفتهاي محاسباتي: در زمينه*هاي مختلف و متعدد از جمله روشهاي آماربيزي، Data Mining, Bootstrapping تحليل داده*هاي سيستم High Throughput و كاربرد آمار در ژنتيك ملكولي.
4- تغييرات فرهنگي – اجتماعي: نيازهاي روزافزون به تلخيص و ارائه اطلاعات معتبر.
5- شيوه هاي ارائه خدمات: كامپيوترايزه شدن تبادلات كليه جنبه*هاي اطلاعات آماري.
نياز فوري به بازنگري برنامه*هاي آموزشي موجود در ايران در رشته آمار زيستي كه در سالها قبل و براساس امكانات و نيازهاي آن زمان طراحي شده است را طلب مي*كند.


اهداف كلي رشته (Aims)

برنامة كارشناسي ارشد آمار زيستي با اهداف كلي زير طراحي شده است:

1- بكارگيري مهارتهاي ذهني آمار زيستي در تحقيقات علوم بهداشتي – پزشكي در دانشگاه*ها.
2- توانمندسازي دانش آموختگان براي ايفاي نقش در تحقيقات در زمينه*هاي مختلف علوم زيستي.
نقش دانش آموختگان در برنامه آموزشي (Role definition)
1- مشاوره اي
2- آموزشي
3- مديريتي
4- پژوهشي
وظايف حرفه*اي دانش آموختگان (Task Analysis)
الف – در زمينه مشاوره*اي: راهنمائي دانشجويان يا ساير محققين با ارائه مشاوره جهت رسيدن ايشان به اهداف تحقيقاتي موردنظر پژوهش.
ب – در زمينه پژوهشي:
1- تحقيق و تفحص در زمينه*هاي كاربردي مدرن آمار زيستي با هدف بهينه كردن روشهاي تحليل آماري تحقيقات پزشكي و بهداشتي.
2- كمك به تحقيقات در ساير زمينه*هاي علوم زيستي با ارائه روشهاي مناسب و جديد و شركت در تحقيقات ساير متخصصين در پژوهشهاي پزشكي – زيستي.
ج – در زمينه*هاي آموزشي:
1- تدريس و آموزش يك يا چند درس در زمينه*هاي مشخص آماري در رابطه با آمار زيستي يا آمار پزشكي و در سطوح ابتدائي دانشگاهي يا ديگر مراكز علمي.
2- پي يگري و جستجوي روشهاي بهينه جهت آموزش و انتقال مفاهيم آمار زيستي به دانشجويان پزشكي و رشته*هاي مشابه.
د – در زمينه مديريتي
همكاري و مديريت پروژه*هاي تحقيقاتي


آمار زیستی (حیاتی) به چه موضوعی می پردازد؟
دکتر X به تازگی موفق به کشف داروی جدیدی برای بیماری Y شده است. اما نتایج اولیه نشان میدهد که این دارو در همه مواقع باعث بهبودی بیمار نمی شود. درواقع تعدادی بیمار توسط این دارو بهبود یافته اند اما نه همه بیماران! بدین جهت دکتر X بدنبال یافتن پاسخ این پرسش است که آیا بهبودیافتگان بخاطر مصرف داروی او موفق به بهبودی شده اند و یا عامل دیگر باعث بهبودی آنان شده است. این سوال از اولین و ساده ترین سوالاتی است که در حوزه علوم پزشکی و زیستی با آن مواجه هستیم. چنانچه کمی با علم آمار آشنایی داشته باشید میدانید که برای این سوال تاکنون روشهای زیادی معرفی شده است. شاید بهتر باشد برای معرفی بهتر این رشته، نگاهی به اخبار علمی رسانه ها بیاندازیم. احتمالا دیده اید که بیشتر اخبار علمی مرتبط با بیماری ها و رابطه آنها با عوامل محیطی و ژنتیکی می باشند. برای مثال هر روز خبر کشف رابطه بین استعمال سیگار و یک بیماری جدید را می بینید. درواقع بیشتر چنین اخباری حاصل استفاده از علم آمار در علوم زیستی و پزشکی می باشد. اما علم آمار به پاسخ به سوالات نسبتا ساده اینچنینی بسنده نکرده است. در تحقیقات پزشکی جدید، پژوهشگران بدنبال یافتن عامل ژنتیکی بیماری ها و تاثیر آنها بر سلامت انسان هستند. کاری که به تازگی شروع شده و درمورد بیماری هایی مانند سرطان بسیار پیچیده می باشد. اما علم آمار در این مورد نیز وارد شده است و توانسته است روش های جدید و خوبی برای یافتن ژنهای مستعد بیماری و نحوه ارتباط آنها با یکدیگر را از طریق داده های بدست آمده ژنتیگی بیابد. درواقع می توان گفت از آنجا که در حال حاضر علوم زیستی سرشار از پرسش ها و پاسخ های احتمالاتی و همراه با عدم قطعیت می باشد، علم آمار توانسته است جایگاهی قابل توجه در این رشته بدست آورد.
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان