امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کارشناسی ارشد میکروب شناسی پزشکی
#1
کارشناسی ارشد میکروب شناسی پزشکی


معرفی رشته:
واژهٔ میکروب یک اصطلاح کلی است که به باکتری‌ها، ویروس‌ها، آغازیان و مخمرها گفته می‌شود. منظور از این واژه در زبان محاوره‌ای بیشتر ویروس‌ها و باکتری‌های بیماری‌زا می‌باشد.

میکروبیولوژی یا میکروب شناسی دانشی است که درباره میکروارگانیسم‌ها یا جانداران بسیار ریز بحث و گفتگو می‌کند. جاندارانی که در میکروبیولوژی بیشتر بررسی می‌شوند شامل پروکاریوتها ، باکتری‌ها، ویروسها، و یوکاریوت‌هایی مانند قارچ و تک سلولی‌ها یا پروتوزوآها می‌باشد.

اما در میکروبیولوژی پزشکی مطالعه چرخه رشد و تکثیر میکرو ارگانیسم های بیماری زا به منظور مبارزه با آنها و مطالعه میکروارگانیسم های مفید در تولید داروهای پزشکی و دامپزشکی از موضوعاتی است که مورد بررسی قرار می گیرد.

امروزه رشته میکروبیولوژی نیز با بسیاری از رشته های دیگر نظیر ژنتیک، پزشکی، زیست شناسی سلولی، انگل شناسی، قارچ شناسی پزشکی و بیوشیمی ارتباطی نزدیک و تنگاتنگ یافته است.

از آنجا كه علم ميكروب شناسي پزشکی ماهيتاً بدنبال كشف علل و اسباب بيماريهاي عفوني جهت درمان و كنترل آنها مي‌باشد، لذا مي‌توان نتيجه گرفت كه آموزه های اين رشته نقش مهمي در ارتقاء بهداشت عمومی و تشکیل يك جامعه سالم به عهده دارد.

در ادامه برای آشنایی بیشتر متقاضیان انتخاب رشته کنکور و نیز افرادی که در بازار کار و کاریابی به دنبال آینده شغلی بهتری هستند. اطلاعات بیشتری شامل: برنامه درسی(سرفصل) و تعداد واحد ها، دانشگاه های دارای رشته ارشد میکروب شناسی پزشکی، معرفی رشته های دکترای میکروب شناسی پزشکی (به منظور ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر آموزش عالی) و معرفی فرصت شغلی و بازارکار این رشته ارایه می شود.


برنامه درسی (سر فصل) ارشد میکروب شناسی پزشکی و تعداد واحدها :

تعداد کل واحدها : 32 واحد
دروس اختصاصی اجباری: 22 واحد
دروس اختصاصی اختیاری : 4 واحد
پایان نامه : 6 واحد
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان